Entorsă ?

Oase si articulatii

Postata de Cristi cu un an in urma.

Buna ziua! Am avut o entorsa la glezna stânga , am fost la spital , acolo mi a băgat piciorul in ghips 2 săptămâni.
Am făcut fizioterapie și tot se umfla și nu am stabilitate in picior!
Ce aș putea sa fac?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Absenta stabilitatii (instabilitatea articulara) poate fi semnul unei leziuni ligamentare mai grave sau poate fi pre-existenta, in cadrul unei instabilitati articulare globale sau izolate.
Cicatrizarea unui ligament (leziunea tipica in entorse) necesita 6-8 saptamani de repaus maximal, cu sau fara imobilizare (gips sau orteza).
Este foarte probabil ca leziunea a fost mai grava si necesita o imobilizare de durata mai lunga.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului