Entorsă

Oase si articulatii

Postata de Ulala8 cu 11 ani in urma.

În cazul în care cineva suferă o entorsă, cum ar trebui sa acţionezi la faţa locului?Mulţumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Raspunsul depinde de articulatia afectata.
Esentiala este protejarea articulatiei prin imobilizare, pozitie procliva, compresie elastica si gheata local.
Se impune, evident, examinare clinica si radiologica specializata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Ulala8

acum 11 ani

Şi mai am o întrebare: când ai o rană deschisă, chiar dacă e mică, de exemplu, o tăietură, ai voie să dai cu spirt? Mulţumesc.

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Depinde de localizarea anatomica, marimea, profunzimea si alte caracteristici ale plagii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior