Entorsă sau ruptură gleznă?

Oase si articulatii

Postata de Cristi cu un an in urma.

Bună seara! Acum aproximativ un an de zile am "reușit" sa calc strâmb cu partea exterioară a piciorului stâng(glezna), la un meci de fotbal! Durerea nu a fost așa uriașă in acel moment, dar după nu mai puteam efectiv să calc bine, simțeam că mă injunghie cineva în picior! Nu am fost la doctor, am zis că trece de la sine, și într-un final durerea chiar a trecut. La o lună după eram ca "nou". Am revenit la fotbal și am resimți mici dureri, pe care le-am ignorat însă! Cu timpul am observat că atunci cand merg, piciorul meu stâng (glezna mai exact) se îndoaie în partea în care a fost îndoită atunci cand am suferit accidentarea! Simt cum piciorul fuge în acea parte și oricât încerc să îl îndrept, nu pot. Am un mers șchiop de ceva timp, după cum se vede și cum simt! Ce îmi recomandați să fac? Ce medic să vizitez prima oară? Exista vreo șansă să nu ajung la bisturiu? De când cu accidentul acesta îmi este rușine și sa ies din casă, simt că toți se uită la glezna mea care fuge și dă senzatia că sunt șchiop! Aștept un sfat, vă mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
Probabil leziunea traumatica suferita este infinit mai severa decat v-ati imaginat initial, iar la ora actuala va confruntati cu sechelele acesteia.
Se impune o examinare clinica atenta si competenta si, in functie de examenul clinic, vor fi necesare anumite investigatii imagistice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului