Eete bine sa fFolosesc bandaj elastic si gheata la genunchiul afectat?

Oase si articulatii

Postata de toli cu 11 ani in urma.

Avind in vedere ca la orice afectiune a corpului, in vederea vindecarii ,se cauta provocarii in acea zona a unei vascularizari cit mai mari ( prin masaj,diadinamice,ultrasonice).
Ma intreb de ce la afectiuni cum ar fi entorse,rupturi de menisc,intinderi musculare, se recomanda fase elastice si gheata, atit , timp cit acestea, au efect de reducere a irigarii cu singe a zonei.Dupa parerea mea de nespecialist ar trebui doar comprese calde.Vreau daca se poate o parere cu motivatii de la o persoana specializata.

Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Este cat se poate de simplu, iar raspunsul este cunoscut de milenii: traumatismele provoaca sindrom inflamator, iar acest sindrom inflamator este agravat de caldura si calmat de gheata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

bazmedical

acum 10 ani

Bandaj elastic autoadeziv disponibil in diferite marimi si culori.