edem osos

Oase si articulatii

Postata de sonyalory cu 10 ani in urma.

corn posterior menisc extern leziune meniscala stadiul 2|3:
corn posterior menisc extern leziune meniscala stadiul 3 |4 cu fragment cu tendinta la migrare:
leziune meniscala cu substrat degenerativ de tip mixoid la nivelul cornului anterior menisc intern :
ligament incrucisat anterior cu semnal edematos,fara intreruperi fibrilare:
fluid suprapatelar si la nivelul retinacului patelar medial:
edem osos difuz subcondral la nivelul condilului femural intern:
edem subcutanat infrapatelar:
cartilaj articular redus in dimensiuni cu aspect degenerativ.fara discontiunuitati:
infiltratie lipomatoasa cu structuri musculare vizibile in secventele utilizate.

Raspunsuri (7)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Nu am inteles: care este intrebarea D-voastra??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

sonyalory

acum 10 ani

buna ziua!
intrebarea mea este: ce inseamna edem osos?
multumesc anticipat.

sonyalory

acum 10 ani

va rog sa imi explicati detaliat analizele rmneului.
nu sunt ale mele analizele.
multumesc!

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Edemul osos reprezinta, pe RMN, dovada unei supraincarcari articulare acute (traumatism recent) sau cronice (efort sportiv exagerat).
De fapt, RMN-ul este un examen valoros, dar are relevanta numai ca imagine directa, in mainile specialistului in artroscopia genunchiului, in timpul examinarii clinice.
In rest, fara examinare clinica directa, interpretarea scrisa nu are o importanta practica, terapeutica sau diagnostica, deci nu poate fi """explicata"".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Edi

acum 2 ani

Bună seara! Am și eu aceeași problemă. Aș dori să știu dacă pot face kinetoterapie sau dacă trebuie să aștept să dispară edemul întâi. Mulțumesc anticipat!

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Principial, ar trebuie sa asteptati disparitia edemului.
Edemul este un semn de inflamatie, iar inflamatia este agravata de kineto-terapie.
De aici incolo, situatia trebuie analizata punctual, pe cazul D-voastra precis, prin examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Institutul Piciorului

Edi

acum 2 ani

Mulțumesc pentru informație! Cum îmi pot da seama când trece edemul având în vedere că nu am dureri de la el decât atunci când alerg?