edem osos condil femural medial

Oase si articulatii Edem

Postata de dinu43 cu 9 ani in urma.

n urma unui examen RMN mi s-a pus urmatorul diagnostic :
-important edem osos la nivelul intregului condil femural medial
-minim edem osos al platoului tibial in portiunea postero-laterala, precum si subcondral rotulian
-leziune meniscala interna grad II la nivelul cornului posterior
-LIA si retinacul medial edematiate , fara discontinuitati de traiect.

va rog sa ma ajutati sa interpretez aceste date...va multumesc...!!!

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Examenul RMN nu se poate interpreta in absenta examinarii clinice, a cunoasterii datelor personale etc (ofera rezultate fals-pozitive)>
Cel mai adesea, edemul osos descris reprezinta reactia la efort excesiv, la greutate exagerata etc.
Nu am inteles, din pacate, datele D-voastra personale, infinit mai relevante: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

dinu iulian

acum 9 ani

Va multumesc pt raspuns...am 43 de ani, nu am avut alte accidente,am facut in tinerete :) judo si parasutism, problema mea a aparut in urma ajutorului dat unui prieten sa se mute....se poate trata sau este nevoie de interventie chirurgicala...?
Va multumesc...!!!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Nu este necesar nici un tratament, ci doar reducerea majora a eforturilor fizice timp de cateva luni..
Doar leziunea meniscala, daca produce blocaje articulare si instabilitate articulara, poate necesita o artroscopie de genunchi.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Lavi

acum 7 ani

Buna ziua.Am o rugaminte la Dv.am facut RMN si diagnosticul meu este :minime colectii fluide patologice in bursa suprapatelara.LIA-cu rupturi fibrilare la extremitatea tibiala.LIP-ligamente colaterale si ligament patelar intrgre.Tendonul muschiului cvadriceps integru.Leziuni meniscale gr. 2 la nivelul cornului posterior al meniscului intern.Edem osos parcelar al codiului femural lateral.Am 39 de ani si nu am cazut si nici genunchiul nu e umflat.Se vindeca si fara tratament? Si se poate leza meniscul si daca nu am cazut ?Va multumesc,

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Este absolut imposibil de analizat textul trimis fara vizualizarea nemijlocita a imaginilor, in timpul examenului clinic direct.
Prin urmare, trebuie sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Dan iulian

acum 2 ani

Buna ziua. Ma numesc Dan Iulian. Am 34 de ani. Am facut RMN la umarul drept. Am edem osos si lichid la articulati. Merge rezolvat fara operatie ? 😫😢😟😭