ecografie parti moi = ecografie cervicala

Oase si articulatii

Postata de got2know cu 10 ani in urma.

Nu stiu daca formulez intrebarea unde trebuie si-mi cer scuze in avans;

Ecografie parti moi poate fi acelasi lucru cu ecografia cervicala ?
Am niste adenopatii in zona cervicala si mi-a fost recomandat sa fac o ecografie de parti moi in acea zona. Dupa o consultatie la medicul ORL acesta m-a trimis sa fac o ecografie cervicala.

Este acelasi lucru ?

Raspunsuri (4)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

se refera la aceeasi investigatie. sanatate!

got2know

acum 10 ani

multumesc de lamurire !

cu alte cuvinte daca era ceva de natura bening/maling ar fi trebuit sa se observe la investigatie ?

multumesc anticipat

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Caracterul benign sau malign al unei leziuni se poate stabili cu certitudine doar prin biopsie si analiza anatomo patologica. Alti factori pot sugera caracterul malign al formatiunii : invazie locala, vascularizatia anarhica, metastazarea la distanta pe cale sanguina sau limfatica. Nu stiu despre ce formatiune este vorba in cazul tau, dar probabil ca se cauta adenopatii (ganglioni mariti de volum); prezenta lor poate indica o simpla infectie in vecinatate sau invazie tumorala. Sunt caracteristici radiologice ale aspectului adenopatiilor ce pot sugera benignitatea sau malignitatea, dar nu cu certitudine.

got2know

acum 10 ani

problema e ca toate analizele mi-au iesit bune; am facut ecografie abdominala, radiografie cervicala, radiografie toracala si nu mi-a iesit nimic.

faptul ca am un stil de viata sedentar ce implica mult statul jos, poate influenta aparitia acestor ganglioni ?

iti multumesc pentru raspunsuri, caut doar sa ma lamuresc/linistesc :)