E necesara operatie sau doar recuperare?

Oase si articulatii

Postata de calin_c cu 11 ani in urma.

Concluzia RMN-ului este urmatoarea :
“Corpului meniscului intern cu inaltime redusa, fisura oblica atinge suprafata articulara inferioara pe care o intrerupe”

Am si ruptura ligament colateral, trebuie sa stau o luna cu orteza fixa / atela gipsata, dupa care trebuie sa vad ce e de facut cu meniscul.

Intrebarea mea e la ce sa ma astept?

Multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Atitudinea terapeutica a colegilor occidentali exclude total imobilizarea in cazul leziunilor traumatice ale genunchiului.
RMN-ul are o certa valoare, dar numai ca imagine directa, in timpul examinarii clinice practicate de catre specialistul in artroscopia genunchiului.
Concluzia scrisa a radiologului, fiind extrasa din contextul examinarii clinice specializate, nu are o valoare intrinseca de tip terapeutic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

calin_c

acum 11 ani

Vreun sfat despre ce-as putea face in continuare?

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Sigur, trebuie sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Ideal ar fi ca acest examen clinic sa aiba loc dupa 6-8 saptamani de la eliminarea oricarui tip de imobilizare, pentru a putea permite genunchiului sa-si recapete mobilitatea, respectiv pentru a permite examinarea fiabila a acestuia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

calin_c

acum 11 ani

Va multumesc, o seara buna.