e ceva deosebit cu mine in privinta articulatiilor!!!

Oase si articulatii

Postata de BMW7E38 cu 10 ani in urma.

buna la toti .. ajutatima va rog cum se poate trata asa ceva si din ce cauza sint asa!!!??
Am 17ani. de pe la vreo 13.14ani am inceput sa observ ca rotula se indeparteaza de tibie mai in sus din ce ince mai tare (inca pina acum) intre tibie si rotula e ca o groapa de vreo 3cm... + Si umerii au inceput sa se dee in jos si virful claviculei in sus iesita proieminent..(nu am vazut la nimeni asa ceva) ...Daca nu mati inteles uitativa foto: www.99poze.ro/VASEA/4/ ; www.99poze.ro/VASEA/3/ ; www.99poze.ro/VASEA/1/ ; www.99poze.ro/VASEA/5/ ; www.99poze.ro/VASEA/6/ ; ...Aceasta se refera la ambelor mambre si umeri... (nici pe net nu am gasit despre asa ceva cum e la mine) ms. anticipat!!!!

Raspunsuri (9)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul reumatolog pentru evaluare.

BMW7E38

acum 10 ani

astept raspunsuri!!!

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
In fotografiile D-voastra nu se remarca nimic patologic.
Daca va referiti la proeminenta tuberozitatii tibiale anterioare, poate fi vorba despre o sechela a maladiei Osgood-Schlatter, provocata cel mai adesea de eforturi fizice excesive.
O examinare clinica la ortopedul pediatru nu poate fi decat salutara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

BMW7E38

acum 10 ani

multumesc pu raspuns dr. marius .. dar pentru umerii vazuti in foto din ce cauza si cum pot trata ..fara ortopezi..(prin intinderi. indreptari eu nustiu) ce imi recomandati? ajutatima va rog!!!

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Sa fiu foarte sincer, nu inteleg la ce fel de ""tratamente"" va referiti. Eu nu am recomandat niciodata pseudo-tratamente care pot avea efecte devastatoare.
Cum v-as putea recomanda sa evitati ortopezii?? Suntem, totusi, in Europa secolului 21 si nu in Evul Mediu sau in jungla ecuatoriala...
Tratamentele sunt mult mai simple, si se refera fie la imobilizarea unui segment de membru (traumatisme), fie la interventii chirurgicale, fie la repaus relativ (reducerea drastica a eforturlui fizic), fie la proceduri specifice de kineto-terapie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

BMW7E38

acum 10 ani

mersi mult p.u raspuns...dar inca ceva ma framinta.. Dislocarea umerilor. claviculelor (din foto) www.99poze.ro/VASEA/5/ si www.99poze.ro/VASEA/5/ din ce cauza.. la tratament poate vreun exercitiu ma va ajuta? multumesc anticipat,,,,

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Este evident ca un tratament poate fi prescris in urma unei consultatii clinice la ortoped....dar D-voastra vreti sa evitati ortopezii...
Cum am putea iesi din aceasta dilema??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

BMW7E38

acum 10 ani

vreau sa spun ca sint in italia si nam inca carte sanitara.

BMW7E38

acum 10 ani

raspunde daka stii sh numi spune tu de ortopezi ka nu am asa posibilitate tiam zis... astept tratamente pop**are..