Dureri umar drept dupa AVC, rupturi fibrilare si tendinita, leziuni ligamente si periartita?

Oase si articulatii Operatie ortopedica Metastazele osoase osteolitice ale cancerului de san

Postata de Alina23 cu 4 ani in urma.

Este vorba de bunica mea in varsta de 84 de ani care dupa un AV ischemic a ramas cu o durere de mana dreapta (dupa AVC a avut o paralizie pe partea dreapta a corpului). I-am facut RMN si a iesit:
- Rupturi fibrilare muschi supraspinos drept
- Modificari de tendinita la nivelul tendoanelor supraspinos si capului lung al bicepsului brahial cu desinsertie partiala a tendonului supraspinos la nivel humeral
- Leziune interstitiala ligamente gleno-humerale superios si mijlociu, si coraco-humeral
-Dezinsertie labrum anterior si leziune labrum posterior
- Modificari de periartrita scapulo-humerala dreapta
- Impigement subacromial
- Modificari inflamataorii cronice la nivelul spatiului articular acomio-clavicular drept
- Acumulare fluida (bursita) ce mansoneaza tendonul supraspinos

Ea ia Lyrica de 75mg in fiecare seara (altfel are durere neuropata) si mana drepata in special umarul o doare foarte tare. Mai ia Mydocalm cateodata, isi mai da cu crema Diclofenac si a laut si Vimovo.
Exista solutii si alt tratament in acest caz? Ii poate trece durerea? Are voie miscari?

Multumesc.

Raspunsuri (1)

Utilizator11569442274

acum 4 ani

Buna!Si tatal meu a auferit al doilea AVC in urma cu o luna...L-au externat din spital iar dupa asta au inceput sa ae instaleze durerile la umarul drept si genunchiul stang.Urla de durere si nu stim ce sa ii mai facem.Oare durerile astea sunt din cauza avc-ului?Nu imi doresc decat sa nu il mai doara ca ma doare sufletul.Va rog care ati mai intalnit cazuri de genul asta sa imi raspundeti.Va multumesc