Dureri talpa

Oase si articulatii

Postata de Alabalaportocala cu 9 ani in urma.

Indiferent ce fel de incaltaminte port ( tenesi,adidasi,ghete ) cu talpa joasa sau inalta simt o durere in talpa.
Durerea nu se manifesta instant,ci cu cat merge mai mult.Am 17 ani si sunt clasa a 11-a,dimineata cand plec la liceu nu ma dor picioarele dar cand vin de la liceu ( dupa ce stau in picioare 30 min pe drum inapoi si toate orele cu incaltamintea in picioare + mersul la liceu etc ) incepe o durere in talpa care e foarte naspa ... durerea de obicei e in calcai si in zona de unde incepe degetul ( cele 2 locuri unde se sprijina tot corpul cel mai mult ).
In timpul durerii daca ridic piciorul simt o relaxare locala dar se accentueaza durerea de pe celalalt picior si nu pot tine prea mult piciorul ridicat ...

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Este vorba, evident, despre o forma particulara a piciorului (picior scobit), dar pot exista si alti factori cauzatori.
Nu am inteles ce greutate/inaltime aveti si ce eforturi fizice practicati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Alabalaportocala

acum 9 ani

In jur de 1,68-1,70m inaltime si 60 kg. Nu practic efort zilnic.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Este vorba, evident, despre o forma particulara a piciorului (picior scobit), care limiteaza mult eforturile fizice posibile (stat in picioare, mers pe jos).
Prin urmare, tratamentul este logic: evitarea eforturilor (stat in picioare, mers pe jos) si incaltaminte confortabila, de tip amortizant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Alabalaportocala

acum 9 ani

Deci daca o sa incep sa port incaltaminte confortabila de tip amortizant si o sa evit efortul o sa imi treaca fara a fi nevoi sa apelez la un doctor ?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Probabil ca acest tratament va ameliora mult suferinta actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

FreeStyle11

acum 9 ani

Pai daca nici pe jos sa numai mearga atunci ce sa faca? ca masina nu cred ca o conduce la 17 ani.Doar acum nu o sa stea toata viata fara sa mearga sau sa alerge, sa faca sport sau alte activitati fizice.Parerea mea este sa consulti un ortoped si dupa aceea vezi ce e de facut, poate se trateaza si prin alte mijloace.Daca domnul dr Marius Uscatu zice ca asta e problema ta, atunci asa o fi, insa mi se are ciudat sa numai poti merge pe jos, poata s-a referit la distante mari si mult timp.Dar nu cred ca s-a referit ca niciodata numai trebuie sa mergi pe jos, nu cred ca e o asa mare problema care sa-ti limiteze eforturile fizice, mi se pare exagerat, de aceea ar trebui si un consult medical, ar fi mult mai bine.