Dureri persistente

Oase si articulatii

Postata de Bogdan Radu cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Ma numesc Bogdan R, am 38 de ani, 1.86m inaltime si 95kg
In urma cu 7 luni, aflandu-ma la locul de munca(vas de croaziera) am avut un mic accident, am alunecat pe scari si am calcat stramb pe glezna dreapta. In acel moment s-a auzit un sunet, ca o troznitura si am simtit o durere puternica la nivelul gleznei. Fiind in timpul programului de munca, am strans din dinti si am continuat sa calc pe picior iar durerea s-a mai atenuat. A doua zii dimineata nu puteam sa calc deloc in picior si glezna se umflase foarte putin, aparand si o mica vanataie. Am fost examinat de medicul vasului si glezna mi-a fost bandajata cu o fasa elastica imbibata cu o substanta anti-inflamatorie si mi s-au dat si pastile anti-inflamatorii. Nu am beneficiat de nici o zii de relaxare, am continuat programul de munca normal, desi durerile persistau, dar la o intensitate mai mica. Dupa cateva luni, am solicitat inca o consultatie medicala si de aceasta data, alt medic mi-a facut si o radiografie, care dupa spusele dansului, nu arata nimic. Acum, dupa sapte luni de la accident, durerea persista, cate-odata mai accentuat , si la anumite miscari ale gleznei se aude aceelasi sunet, ca o troznitura. V-as ruga, daca se poate, sa-mi spuneti ce examinare medicala(alta radiografie, RMN, etc.) sa solicit pentru a descoperii ce se intampla.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va raspund punctual:
- va confruntati cu sechelele unui traumatism neglijat al gleznei;
- este evident ca tratamentul corect consta in repaus maximal timp de minimum 2-6 saptamani (in functie de diagnostic);
- nu se pune problema de investigatii, cat de un examen clinic corect;
- situatia D-voastra este enorm agravata de cele 20 kg in exces si de efortul zilnic excesiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Bogdan Radu

acum 9 ani

Buna ziua,
Va rog sa-mi scuzati insistenta, dar ce presupune un "examen clinic corect", pentru ca se pare ca aici, nu am parte de asa ceva si vreau sa stiu ce sa solicit. Mai vreau sa precizez ca de curand am avut concediu aproape doua luni, timp in care nu am solicitat excesiv glezna dreapta.
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Examenul clinic corect este efectuat de catre un ortoped cu experienta in patologia gleznei si consta in examinare, palparea punctelor critice, miscari diverse etc etc.
Va precizam clar ca situatia D-voastra este enorm agravata de cele 20 kg in exces si de efortul zilnic excesiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior