Dureri metacarpiene la ambele maini, degetele mari?

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileApp150330210312130 cu 4 luni in urma.

Buna ziua,
Am 35 ani, greutate 85 kg, inaltime 175 cm, barbat.
De aproximativ 2 saptamani am o durere medie, in fiecare dimineata, la osul metacarpian, la ambele maini, doar la degete mari. Nu am mai avut pana acum astfel de dureri, dar, de 2 saptamani, mi se întâmplă zilnic, in fiecare dimineata, nu m-am fortat, sunt sedentar, nu am avut nicio schimbare de dieta sau altceva. De la ce ar putea fi, la ce tip de specialist sa merg pentru investigații ?
Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Durerile descrise ar putea avea mai multe cauze, cum ar fi artrita, sindromul de tunel carpian sau chiar o leziune. Deoarece spuneti ca sunteti sedentar, este posibil ca durerea sa fie cauzata de lipsa de utilizare sau de pozitii repetitive, daca utilizati mult computerul, de exemplu. Totusi, este nevoie de un examen medical pentru a determina cauza exacta a durerii.

Asadar, va recomandam sa consultati un medic reumatolog sau un ortoped, care va poate ajuta sa identificati cauza durerii si sa va ofere tratamentul corect. In plus, ar putea fi utila consultarea unui fizioterapeut, deoarece exercitiile fizice pot ameliora durerea si pot imbunatati functia mainilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/ce-este-sindromul-de-tunel-carpiani-interviu-cu-dr-iulian-daniel-vilcioi_18988
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/cauzele-paresteziilor-sindromul-de-tunel-carpian_19816