Dureri maini

Oase si articulatii

Postata de musicband cu 9 ani in urma.

Este vb. de un batran de 93 ani cu dureri f. mari la ambele maini ,il dor umerii si durerea se lasa de pe o mana pe cealalta + in spate.Degetele il dor f. tare si s-au umflat.Si inainte avea genul asta de dureri dar treceau dupa o perioada. Acum s-au accentuat.As vrea sa-mi recomandati un tratament in afara de unguiente,creme macar in prima faza sa-i opreasca durerile.
Ce-ar putea sa ia?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Trebuie diferentiate cateva cauze majore ale acestor suferinte descrise: o cauza neurochirurgicala (sindrom compresiv cervical), o cauza vasculara, o cauza reumatologic-inflamatorie etc.
Aceste cauze au tratamente fundamental diferite.
Prin urmare, logic, nu se pune problema unui tratament oarecare fara sa cunoastem cauza suferintei....
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior