dureri degetele mainilor

Oase si articulatii

Postata de Cristina55379715 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. De aproximativ 3 luni ma dor degetele de la maini din cauza efortului prelungit. Mi s-au deformat degetele, s-au ingrosat in partea din mijloc mai exact, banuiesc ca de la ridicarea zilnica de greutati. Nu pot strange pumnii deloc, iar cand sunt in stare de repaus mi se umfla mainile. Mana stanga imi amorteste zilnic de mai multe ori, in orice pozitie as tine-o, iar uneori simt o durere ascutita in piept. Poate fi doar o stare trecatoare datorata efortului prea mare sau inceputul unei boli? Ce produse pot folosi momentan macar pt atenuarea durerilor?
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Nu este vorba in nici un caz de ceva """"""pt atenuarea durerilor"""".
Problema reala este a diagnosticului diferential intre un sindrom de supra-solicitare fizica de o afectiune reumatologic-inflamatorie ( de tip auto-imun).
Prin urmare, trebuie sa consultati un reumatolog, dar mai ales sa reduceti drastic efortul fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior