dureri de picioare?

Oase si articulatii

Postata de moni-laura cu 12 ani in urma.

am si eu o problema...am fost diagnosticata acum 3 ani si ceva cu tromboflebita la piciorul stang. As avea si eu cateva intrebari....se poate transmite si la celalalt picior? Inainte ma durea doar pana la genunchi acum insa ma doare pina deasupra de genunchi ce se intampla?se extinde boala?. Inainte aveam dureri de nu suportam nici chiar plapuma pe el mi se umfla..acum imi amortesc ambele picioare si simt durerea pana in sold uneori. Ce sa mai stiu sa fac? nici atatea mediacamente nu as vrea sa mai iau....

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Tromboflebita sau boala tromboembolică este o afecţiune a sistemului cardio-vascular care poate avansa în timp în lipsa tratamentului, putând apare un edem voluminos, care se poate întinde până la rădăcina coapsei, tulburari trofice, varice, chiar ulcer al gambei, ansamblu de simptome cunoscut sub denumirea de boala postflebitica (evoluţia tromboflebitei este îndelungată, pe parcursul a luni şi ani de zile)
În afara medicamentelor puteţi apela la acupunctură şi fitoterapie