Dureri de muschi in urma unui accident

Oase si articulatii

Postata de luminita208 cu 12 ani in urma.

De 4 zile sotul meu a a vut un accident la munca in afara tarii in urma acestui accident piciorul inferior stang i-a fost afectat doar muschiul - a facut radiografii si s-a constatat ca doar muschiul care a afost presat de o greutate destul de mare ;
- muschiul nu este vanat , dar este intarit si are dureri mari ,simte si poate misca gamba mai mult cand merge se invineteste putin si se formeaza cat un ''''ou de gaina'''' inspre gamba piciorului , iar daca tine piciorul ridicat acel'''' ou'''' se retrage;
Este normal sa persiste durerile si cat timp ? -ca si calmante a luat ceva pe baza de magneziu si un unguent Perskindol pentru durerile musculare si medicul de aici ia recomandat sa stea cu o faza elasica strans ;
Ce altceva ne puteti recomanda ca si calmant ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

exista mici neintelegeri in exprimare textului, poate membrul inferior stang (coapsa, gamba si picior). nu-mi este clar daca a existat o fractura sau nu. Ar fi bine sa discutati cu medicul specialist cu privire la analgetice ce va poate recomanda dozele necesare ( din aceasta categorie face parte acetaminofenul (paracetamol) , indicat daca nu prezinta reactii alergice la acest preparat , insuficienta hepatica sau renala).