Dureri de glezne si gambe

Oase si articulatii

Postata de MembruMobileApp150330210426801 cu 8 ani in urma.

Buna. Ma numesc Victor si de mai multe luni ma supara o durere de glezne si gambe. Totul a inceput prin martie cand ma tot prindea carcelul ba la gamba stanga, ba la cealalta. Apoi am inceput sa simt furnicaturi la degetele de la picioare. Mai nou ma dor ambele glezne, tendoanele si gambele. Este ceva asemanator cu febra musculara, doar ca e ceva mai suparator. Persista si cand imi odihnesc picioarele si chiar si noaptea. Uneori noaptea talpile imi sunt parca firbinti, ard parca, alteori imi este foarte frig la partea inferioara a picioarelor. Si pe deasupra ma supara si mainile noaptea, adica ma dor muschii si amortesc repede daca adorm pe ele. Am incercat sa iau multivitamine, dar situatia este aceiasi. Cateodata simt noaptea cum imi vibreaza gambele. Interesant este faptul ca durerea se opreste aici, cu genunchii nu am nimic. Poate cineva sa ma ajute cu o parere?

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul:
- varsta;
- greutate/inaltime;
- cate tigari fumati zilnic; lucrati in mediu toxic?? Cat alcool consumati?? Ce tratamente efectuati?
- status ocupational si sportiv;
- eforturi practicate, sporturi practicate;
- antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc;
Asteptam elemente cu adevarat relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior