dureri de genunchi si glezne

Oase si articulatii

Postata de mariana6898 cu 10 ani in urma.

Buna ziua.
As dori un sfat in privinta fiicei mele. Are 15 ani, 155 cm inaltime, 48 kg greutate. O dor genunchii si gleznele, ii trosnesc foarte tare. Practica baschet de performanta de 6 ani. Problemele sunt de la practicarea acestui sport, de la perioada de crestere, pierdere de calciu si alte vitamine sau un reumatism articular?! As vrea sa stiu ce fel de investigatii trebuiesc facute, ce specialist trebuie sa o consulte, ce clinica/spital ne recomandati? Specific ca vrem sa facem aceste investigatii in Bucuresti.
Multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Cu mare probabilitate problemele provin de la practicarea acestui sport, care este extrem de agresiv cu genunchii si cu gleznele.
Prin urmare, exista doar o singura solutie, oprirea imediata a agresiunii asupra genunchiului si a gleznei.
Evident ca se pot supra-adauga afectiuni reumatologice, insa nu putem decela o astfel de afectiune decat dupa o perioada rezonabila (3-6 luni) de repaus sportiv total.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

mariana6898

acum 10 ani

In privinta sportului cred ca aveti mare dreptate. In perioada sarbatorilor de iarna a avut pauza de antrenamente 2 saptamani si nu o mai dureau asa. Arata mult mai bine genunchii si gleznele copilului. Nu cred ca se va lasa de acest sport deoarece a reusit performanta de a iesi 4 ani la rand(inclusiv acest an) campioane nationale si este un copil care renunta foarte greu la ambitia de a avea rezultate foarte bune in tot ceea ce face. Poate se va gasi o metoda de ameliorare pentru a suporta mai usor durerile. Acum au rarit antrenamentele(urmeaza examenele de capacitate) si incercam sa observam cum se va comporta ac***a in vedere ca va urma si vacanta de vara cand vor fi si mai libere. Este adevarat ca mersul cu bicicleta sau inotul este benefic pentru astfel de probleme?
Cu respect multumesc pentru promptitudine si seriozitate.

Doctorulstietot

acum 10 ani

Ar trebui operioada de repaus pina elucidati cauza . Faceti urmatoarele investigatii: VSH, proteina C , fibrinogen, exudat nazal, exudat faringian , ASLO . Excludeti bauturile carbogazoase ( elimina si putinul calciu din alimentele ingerate) , lapte si produsele lactate , ficatei de pui etc. In functie de valorile sg. va recomand tratament cu gemoterapie si igenodietetic .

Doctorulstietot

acum 10 ani

Ar trebui operioada de repaus pina elucidati cauza . Faceti urmatoarele investigatii: VSH, proteina C , fibrinogen, exudat nazal, exudat faringian , ASLO . Excludeti bauturile carbogazoase ( elimina si putinul calciu din alimentele ingerate) , lapte si produsele lactate , ficatei de pui etc. In functie de valorile sg. va recomand tratament cu gemoterapie si igenodietetic .

mariana6898

acum 10 ani

Multumesc pentru raspunsul dvs. Am facut acest set de analize acum 6 luni si au iesit in limite normale. Exudatele au fost negative. Am fost la un medic reumatolog cu rezultatele. Ne-a recomandat sa facem inca 2 analize din sange care determina reumatismul. Nu le-am facut inca. Copilului ii e teama de ace. Din aceasta cauza am fi dorit sa investigam in amanunt problema in Bucuresti. Decat sa terorizam copilul, sa mergem mai la sigur. Bauturi carbogazoase nu consuma deloc. Nu consuma de fapt nici un fel de sucuri sau alte bauturi de pe piata.