Dureri articulare, care poate fi cauza?

Oase si articulatii

Postata de Roxana cu 2 ani in urma.

Bună ziua! Acum aproximativ 3 luni de zile am început sa simt durere la nivelul spatelui, partea dorsala și bratelor, inițial o durere sp***a ca intensitate și difuza, mai mult un disconfort. Ulterior durerea s-a localizat la nivelul articulațiilor mainilor, umeri, coate și mâini, inclusiv carpiene și metacarpiene. Apoi s-a extins și la articulatiile picioarelor, genunchi și glezne. Durerea s a agravat treptat, acum ma dor toate articulatiile enumerate și spatele cu omoplații, nu este o durere permanenta dar a devenit mai puternica. Dimineața ma trezesc cu redoare la nivelul mâinilor și picioarelor. Am fost la medic și mi s a dat rețetă cu Paracetamol si Arcoxia, deși eu am luat pana în acest moment antiinflamatoare, Vimovo aproximativ o luna, Refen injectabil, suplimente pe baza de colagen, calciu, vit D, și multe altele. Analizele au ieșit în limite normale, mai puțin neutrofilele care au ieșit puțin scăzute, 48.1% (50- 80%), monocite 11.5 (2- 10%), trombocrit 0.250% (0.15-0.50). Analizele ce țin de inflamație, Vsh, Crp, Fosfataza alcalina, Factorul reumatoid, anticorpii Anti ccp au valori normale. Care poate fi cauza?

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Poate fi o afectiune reumatologic-inflamatorie (de tip auto-imun) sero-negativa (cu analize normale).
Prin urmare, trebuie sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Roxana

acum 2 ani

Vă mulțumesc mult domnule doctor!

Adrian

acum un an

Bună ziua, citiți despre long covid mai mult ca sigur sunt urmările infecției cu covid foarte multe persoane au dureri articulare după infecția covid la luni de zile distanță

Utilizator21528103879

acum un an

adresa_web_filtrata /

Utilizator21709753958

acum o saptamana

Salut! Se pare că ai inflamație. Încearcă gelul Remofix — mi-a ajutat cu aceeași problemă la
genunchi. Aplică-l de două ori pe zi pe articulațiile dureroase, poți să-l lași peste noapte.