dureri ale piciorului stang

Oase si articulatii

Postata de patryssya cu 12 ani in urma.

Buna. Acum 2 3 luni m-am trezit intr-o noapte plangand deoarece ma durea foarte tare piciorul stang, in partea de jos. In urmatoarele 2 3 zile, am mers foarte greu, deoarece daca il ridicam ma durea, daca il lasam ma durea deci tot ce faceam cu el ma durea. Apoi, durerea a acaparat tot piciorul , inclusiv zona genunchiului si osul de sus de la sold. Primul medic la care am fost, mi-a spus ca am artroza(am 16 ani) deoarece durerea era prea concentrata pe os(asa a zis el). Mi-a facut o singura sedinta de acupunctura deoarece eu am refuzat sa mai merg la altele pentru ca a sarit dintr-o data cu diagnosticul fara sa astepte rezultatul analizelor. Urmatorul doctor, mi-a facut o radiografie si mi-a spus ca din punct de vedere ortopedic sunt perfect sanatoasa. Cel de-al treilea doctor m-a pus sa fac o serie de analize, iar din acestea a rezultat ca am avut o infectie urinara. Am luat medicamentele prescrise de el, nu m-am mai durut piciorul timp de o saptamana, iar acum din nou au revenit durerile si nu mai stiu ce sa fac. Va rog frumos, daca ati trecut printr-o situatie asemanatoare sa-mi spuneti ce ati facut pentru ce deja am facut o tona de analize, aproape saptamanal eram la laborator si tot nu trec durerile. Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de precizat locul durerii, tinand cont de faptul ca membrul inferior este format din coapsa, gamba, picior. ar fi bine sa apelati la consultul unui medic reumatolog.

patryssya

acum 12 ani

Am facut rmn de unde am aflat ca am sacroioeita incipienta bilaterala. Am fost la medicul reumatolog care mi-a prescris antiinflatorii, si trebuie sa fac analize din 3 in 3 luni.
Am inceput tratamentul de 2 zile, dar am niste dureri de 3 ori mai puternice si uneori nu pot sa il mai misc si nu mai stiu ce sa fac.

patryssya

acum 12 ani

A.. Si nu am un loc anume al durerii, ma doare tot, dar cel mai tare acolo in zona bazinului.

Ghica Miriam

acum 9 ani

Buna ziua! Am si eu o problema de vreo 3-5 luni la piciorul stâng ! Am 14 ani cântăresc 67kg ! Si am 1.64m , durerea cea mai mare o de la genunchi in jos , si nu doar când se schimba vremea , de 1 săptămanaa doare in fiecare zi ! Nu practic nici un sport , sunt eleva , si nu m-am lovit la picior ! Va rog ajutați-mă cu un sfat ! Mulțumesc

anna

acum 8 ani

Sotul meu de aprox. un an, acuza dureri de glezne cu ceva instabilitate la mers.Afacut RMN la coloana la sf. med. ortoped.A ers apoi la neurochirurg care l.a trimis innapoi la ortoped ca nu e probl. la coloana.Med, oroped l.a trimis la reumatolog unde deja a fost de 2 ori di i.a recom.trat. antiimflam.care nu a dat rezultate.La radiogr.se vad si pinteni calcanei.Dr ortoped mai nou vazand si o micoza care.i apare din cauza incaltam.neaerisite,ne trimite din nou la dr.dermatopog la care a mai fost.Ortopedul spune ca durerea de glezne poate fi provocata de acea micoza .....Incotro sa mai mearga pt.a rezolva aceasta problema?..Deja mersul i s.a schimbat si il incomodeaza frecvent...mai ales dim. cand coboara din pat, mari dureri..E cineva in masura sa ne dea o sugestie?..multumesc!