durere umar stang

Oase si articulatii

Postata de adinasel cu 11 ani in urma.

De ceva timp am probleme cu umarul stang,iar din data de 1 mai nu imi mai pot misca umarul,azi am primit rezultatul de la RMN si nu este prea imbucuratoare rezultatele.La concluzii sunt trecute urmatoarele:
-modificare degenerativa de structura in tendonul supraspinos,degenerare chistica subcondrala pe convexitatea capului humeral,calcificari amorfe periarticular supraiacent insertiei supraspinosului
-edem si lama de fluid subdeltoidian si subcorap***adian
-ruptura ligamentului superior si anomalie de semnal degenerativ in labrumul glenoidal anterosuperior
As dori sa stiu daca se poate trata prin diverse terapii si tratamente injectabile sau chiar este obligatorie o interventie chirurgicala?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Din pacate modificarile sunt destul de avansate incat injectiile intraarticulare sau recuperarea medicala nu si-ar dovedi ineficienta iar interventia chirurgicala ar fi singura solutie.

adinasel

acum 11 ani

Dar daca s-ar interveni chirurgical poate fi rezolvat tot ce este mentionat mai sus sau doar o parte din ele? si pana la ce perioada poate duce recuperarea umarului?
multumesc anticipat

indres ana

acum 9 ani

De doua ore ma doare umarul sting dar abia mai suport ce sa fac sa merg la medic sau im I trece nu cunosc nimic deosebit ce ar fi putut declansa durerea

florin

acum 8 ani

buna !! am si eu o durere la umarul stand la miscari usoare ami paraie umarul si se declanseaza ceva si timp de cateva secunde ami ramane blocat am senzatie cami fuge umarul :(... trebuie sa astept pana asi da drumul si am dureri ingrozitoare !! asta se intampla odata la 1.. luna 2..ast ras va rog !! ce o fi ?