durere umar drept

Oase si articulatii

Postata de draghycibogdan cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Am o durere la umarul drep ca o intepatura de cutit cand fac antrenament la sala de forta sau cand ma antrenez la sacul de box...Ce ar trebui sa fac sa scap de aceasta durere suparatoare? Va multumesc

Raspunsuri (5)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua, aceasta durere poate avea mai multe cauze : ligamente, muschi, articulatie. Poate fi o bursita a articulatiei respective dupa antrenamente intense si repetate la sala de forta, recomandat este un tratament antiinflamator si repaus cu radiografia articulatiei .

draghycibogdan

acum 8 ani

Buna ziua! Cat timp ar trebui sa fac repaus de la activitatile sportive, in caz de am aceste dureri pe care le-ati enumerat mai sus. Va multumesc!

draghycibogdan

acum 8 ani

Buna ziua! Am facut RMN la umar iar rezultatul este urmatorul: artroza acromio-claviculara. Ce ar trebui sa fac in continuare.....si daca pot face sport ....dupa cat timp.....? Va multumesc!

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , in prima faza se face tratament antiinflamator fie oral fie cu infiltratii in articulatie (injectii cu cortizon in zona dureroasa) si recuperare fizica cu exercitii speciale in care se recupereaza functia motorie fara durere , daca durerea nu cedeaza se opteaza pentru tratament chirurgical . Pentru a afla cea mai buna solutie pentru dumneavoastra va sfatuiesc sa nu reluati efortul fizic si sa consultati un medic ortoped care dupa un consult amanuntit va putea sa evalueze corect situatia .

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Pana va vede un medic ortoped va pune un diagnostic si va da un set de recomandari conforme cu diagnosticul dupa efectuarea tuturor testelor care se impun .