Durere umar-accident troleu

Oase si articulatii

Postata de mihai84cs cu 12 ani in urma.

Buna seara, am nevoie de ajutorul vostru. Aseara o prietena a avut un mic accident nefericit, cand a incercat sa coboare din troleu, i-a fost prins umarul de usile acestuia. Are o durere localizata umar/omoplat/gat, poate misca mana. Cand sta in pozitie culcata nu o doare, in schimb, cand sta in picioare durerea isi face prezenta, ori cand o misca. Ce poate fi? Ce se poate face? Daca mai sunt intrebari, va stau la dispozitie, multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Durerea aparuta dupa un traumatism poate avea multiple cauze: de la afectiuni musculare- contuzii, rupturi, pana la fractura. Aceasta poate fi diagnosticata printr-un examen obiectiv amanuntit ( medicul ortoped) in asociere cu investigatiile paraclinice: radiografie umar, ecografie umar, RMN.
Intre timp poate folosi antiinflamatoare pentru ameliorarea durerii.

mihai84cs

acum 12 ani

Multumesc de raspuns, durerea a mai disparut si se simte mult mai bine.