Durere talpa si tendon ahilian?

Oase si articulatii

Postata de Utilizator11641156173 cu 2 ani in urma.

Buna ziua
In urma unor drumetii la munte m-am ales cu o durere in talpa si la tendon. In urma Rmn-ului am primit urmatorul diagnostic: hipertrofie accentuata a fasciei plantara ~15mm, cu hiposemnal in T1 si T2 sugerand edem/tumefactie; mici dilatatii pseudochistice sinoviale intercalcaneocuboid de 8mm, tarsometatarsian deget 3 de 7mm, acumulari fluide in bursele tibio-talar si intertarsiene. Precizez ca am 40 de ani, 180cm si 100kg. Am inceput fizioterapia cu Eswt dar parca se duc durerile mai sus pana la coapsa si in spatele genunchiului. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare. Multumesc

Raspunsuri (8)

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Buna ziua,
Cu mare probabilitate aveti o tendinopatie insertionala calcaneana, explicabila in contextul efortului fabulos pentru greutatea D-voastra.
"Terapia" mentionata agraveaza enorm leziunea.
Tratamentul este logic: reducerea spre zero a solicitarii mecanice a piciorului (stat in picioare, mers pe jos) timp de multe luni, dar si renuntarea la 20 kg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11641156173

acum 2 ani

Multumesc pentru raspuns
Mi s-a prescris fizio si kineto terapie si daca nu cedeaza, infiltratii cu triamcinolona
Credeti ca e ok?
Repaus incerc sa fac deoarece am munca de birou si nu circul prea mult si sa scap si de kg in plus

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Infiltratiile cortizonice vor conduce, invariabil, la ruperea (dezinsertia) tendonului.
Fizio- si kineto-terapia sunt total contraindicate.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11641156173

acum 2 ani

Deci , recomandarea dvs este repaus si slabit. De slabit am inceput deja o dieta. Dar cum pot reduce spre zero mersul pe jos? Chiar daca fac munca de birou tot va trebui sa merg pana la munca si inapoi. Cat timp sa reduc acest mers? Nu voi avea probleme cu atrofierea muschilor? Un sfat, va rog
Multumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Ruptura (dezinsertia) tendonului calcanean este, la greutatea D-voastra, o situatie invalidanta, o veritabila catastrofa chirurgicala (greu de crezut ca vreun chirurg din lume va avea succes).
Prin urmare, logic, este mai simplu sa prevenim decat sa tratam.
Iar singurul tratament imaginabil consta in reducerea spre zero a solicitarii mecanice a piciorului timp de multe luni, in speranta ca tendonul nu se va rupe in urmatoarele luni, pana cand va veti normaliza greutatea.
Daca sperati la minuni (infiltratii, proceduri sau alte raze magice) este clar ca aveti asteptari ne-rezonabile.
Cu stima
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului

Utilizator11641156173

acum 2 ani

Credeti ca o orteza din plastic pana la genunchi pentru cateva luni ar rezolva afectiunea dar sa ma pot si misca pana la servici?

Dr. Marius Uscatu

acum 2 ani

Se poate lua in discutie imobilizarea in orteza.
Dar, la aceasta greutate, exista riscul sa se rupa si tendonul de la celalalt membru.
Ramane solutia logica si invariabila: reducerea spre zero a solicitarii mecanice a piciorului (stat in picioare, mers pe jos) timp de multe luni, dar si renuntarea la 20 kg. Cu stima, Marius Uscatu Chirurg ante-picior Institutul Piciorului

Utilizator11641156173

acum 2 ani

Multumesc frumos pentru sfaturi