Durere sub rotula.

Oase si articulatii

Postata de adrian_is cu 14 ani in urma.

Buna tuturor. Descriu in cateva randuri problema cu care ma confrunt de cativa ani, mai exact dupa ce am crescut in inaltime si greutate.. Am aproape 19 ani , 1.83 si o greutate de aproximativ 80 kg.

Am o durere care o simt atunci cand pun genunchiul sub tensiune ( genoflexiuni, urc scarile ) . E vorba de ambii genunchi, in aceeasi masura.. Durerea e localizata sub rotula, acolo unde se prinde tendonul ce tine tibia de rotula ( sper ca m-am exprimat corect ). De mentionat ca durerea e de intensitate mai mare daca am supus genunchiul unui stres , precum fotbalul..
Durerea nu e suparatoare, nu ma deranjeaza si nu ii dau importanta, dar sunt momente cand devine foarte puternica si cobor cu greu scarile..

Pentru a va da seama mai bine de locul de unde provine durerea, am atasat o imagine..

Raspunsuri (9)

Dr. Cristina - Recuperare medicala

acum 14 ani

S-ar putea sa fie vorba de osteocondrita.
Sunt convinsa ca se vor gasi multi pe site sa te conseille-ze!

diana

acum 14 ani

sa nu fie ruptura de menisc?!fa un RMN

adrian_is

acum 14 ani

la ambii genunchi si cu o durere de aceeasi intensitate? durerea o simt de vreo 2-3 ani.. nu poate fi determinata de cresterea brusca?

Marius

acum 12 ani

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si tine,eu joc baschet de circa 7 ani si habar nu am ce sa fac..

adrian_is

acum 12 ani

Am un an decat nu am mai simtit dureri aproape deloc.

ana

acum 9 ani

si eu joc baschet si am la fel de o luna.nu am idee cum pot scapa de dureri

Gherasim paul

acum 10 ani

La fel cum ai descris si tu am si eu numai ca eu fac gimnastica si îmi este frica sa cad pe picior ca mă doare foarte tare

RazvanCre

acum 7 ani

Salut ! si ma eu confrunt cu aceeasi problema , eu am facut si RMN si genunchiul nu are nicio problema , imi poti spune te rog frumos ce ai facut pentru a scapa de problema?

RazvanCre

acum 7 ani

Ajutati-ma si pe mine va rog!! ca nu stiu ce sa mai fac ca sa imi treaca durerea :(