Durere spate

Oase si articulatii

Postata de Sergyu06 cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
De cand sunt mic am probleme cu spate, ma doare "mijlocul" , am fost la medic de peste 10 ori si nu mi-au gasit nimic..... uneori mi se spunea ca sunt in crestere... singurul raspuns primit sau nu stiu ce sa zic....
Acum ceva timp am fost la biserica, dupa 2 ore de stat in picioare abia daca am reusit sa ma urc in masina sa ma duc acasa, acum cateva zile am dat zapada si la fel dureri... ieri am beneficiat de vremea buna si am iesit sa ma plimb putin, iar seara din nou aceleasi dureri. Am luat un (vidan) si m-a mai lasat, alteori luam (ketonal) si nu ma lasa.
Intrebarea mea este ce as putea face? Pentru ca totusi am 22 de ani si nu pot sta asa toata viata.
Durerile sunt undeva in zona asta http://www.unica.md/wp-content/uploads/2011/12/656415-8.jpg.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Dupa descriere, durerea pare a fi de orgine discopatica ( modificari ale discurilor vertebrale) insa , pentru certitudine, este recomandat sa consultati medicul reumatolog.

Sergyu06

acum 10 ani

Buna seara! Din ce am gasit eu pe internet asta este afectiune a coloanei, dar pe mine nu ma doare cololoana ci mai in lateral....

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna ziua!
Asa dupa cum bine preciza distinsul coleg, poate fi vorba despre un sindrom compresiv vertebral, de tipul herniei de disc. Deseori durerea nu este una locala (lombalgie), ci mai curand o durere iradiata (sciatalgie).
In acest caz, se impune un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior