durere si anchilozare a corului

Oase si articulatii

Postata de Stef1 cu 11 ani in urma.

In urma unui traumatism suferit la sport cand mi-a fost blocata mana intinsa in timpul unei aruncari a mingii, am simtit o durere in cot . La prima radiografie, la urgenta nu a fost depistat nimic. Durerea continuand am mai repetat radiografia si am confirmat-o cu o ecografie de parti moi la specialist. A fost depistata o formatiune osoasa desprinsa din zona articulatiei care imi blocheaza articulatia si limiteaza extensia cotului pana la 170 grd. De asemenea, simt durere exact in dreptul nervului cubital, in articulatie la rotatia pumnului. Nu imi amorteste mana sau degetele. Presupun ca singura solutie este extractia corpului care blocheaza miscarea. Unde poate fi efectuata? Exista alternative?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomnadat sa consultati medicul ortoped pentru evaluare si stabilirea necesitatii interventiei chirurgicale.

Socaciu Nicoleta

acum 9 ani

Buna ziua
Daca se poate sa ma informati in legatura cu un tratament fie naturist sau medicamentos ,masaje
etc ,in legatura cu o cazatura ,lovitura pe partea dreapta a corpului mai profunda si a maini drepte
respectiv mai accentuata la cotul drept partea osoasa ,dureri destul de semnificative la miscarea
maini ,orce sfat venit e bine primit .Va multumesc