durere post fractura?

Oase si articulatii

Postata de monicaL cu un an in urma.

Buna ziua, am rugamintea sa-mi spuneți daca este normala durerea destul de ascuțită pe care o simt la mișcarea piciorului dupa o fractura de maleola peroniera, fara deplasare , cu 3 săptămâni de purtat aparat ghipsat, si o săptămână de orteza? este necesara o noua radiografie?. Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna seara,
Fractura cea mai simpla a maleolei fibulare necesita 6-8 saptamani de imobilizare.
Daca este o fractura mai complexa, eventual cu leziuni ligamentare sau sindesmotice, tratamentul este chirurgical.
Raspunsul precis depinde de datele personale si de studierea dosarului imagistic (radiografii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului