Durere osul sternului

Oase si articulatii

Postata de borota25 cu 12 ani in urma.

De vreo 9zile ma doare osul sternului fix la mijloc unde se unesc ,cand pun degetul parca se rupe[asa simt eu]cand stau culcat pe spate si vreau sa ma ridic atunci mi secontracta muschi pieptului si ma doare de urlu parca as avea o febra musculara mare ,dar nu am facut nimic efort ,si nici u mam lovit,este cand stranut odata pe zi dar atunci ma doare si mai tare dar nu sunt racit ,pana acuma am aplicat pe zona respectiva fenilbutazoana crema si parca sa redus dar putin.Din nastere sternul in partea dreapta este mai iesit in afara decat cel din stanga .Nu stiu cs sa fac nu am incercat cu medicamente pentru ca am avut gastrita cronica si cand incep sa iau orce fel de medicament atunci imi trece pofta de mancare ,si am crampe si ma simt rau ,mai am si intestin iritabil cu predominanta la diarree,pe care iau de 4 luni debridat 2x1 si ma simmt bine cu el asta nu conteaza ca iau de asa multa vreme debridatul?
am incercat fara el dar na fost bine.Sisufar de osteoartrita bilaterala la sold si asta ma doare dar ma tem sa iau antiinflamatoare ca nu po cu stomacul daca iau ,daca as lua injectabil antiinflamator si acesta are asa reactii adverse ca si medicamentul ,important e sa numi ia pofta de mancare ,sau sa nu vomit ca numai pot de durere la sold si acuma si osul sternului ma doare Ce parere aveti ? va multumesc anticipat

Raspunsuri (11)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs durerea sternului este posibil să fie determinată de existenţa unei condrite costale sau a unui sindrum Tietze

Vlad

acum 10 ani

am aceleasi probleme cu pieptul ca si tine , inclusiv chestia cu deformarea sternului

pacient

acum 9 ani

ce raspuns penibil.

cezar

acum 8 ani

Borota25 și Vladimir vreau sa iau legătură cu voi, sa va zic cauza posibila a acestei dureri. Adresa mea: [email protected]

Valentin

acum 8 ani

Buna ziua si eu am acelaşi simptome dar imi este teama sa merg la medic .Ce ati rezolvat dumneavoastră?

Cezar

acum 8 ani

Ați găsit cauza ?

daniel

acum 8 ani

Si pe mine ma doare sternul de aprospe 3luni,atunci cand apas si fac miscari.aveti idee ce poate fi?

Gabriel

acum 8 ani

Aceiasi durere de stern o am si eu din martie 2015.

Elena

acum 8 ani

Am si eu dureri de stern de cateva săptămâni cel mai tare simt durerea la efort,care ar putea fi cauza,a gasit cineva vreun raspuns?

gabiiov

acum 8 ani

Lipsa de calciu

Utilizator11564519021

acum 4 ani

De 4 ani ma confrunt cu astfel de probleme.
Durere,durere si iar durere de stern
Ma poate ajuta cineva cu o parere ?