Durere muschi gamba

Oase si articulatii

Postata de cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Ieri am incercat sa ma urc pe un scaun.Am pus piciorul drept pe scaun ,apoi am incercat sa-mi fac elan cu piciorul sting :dintr-o singura miscare m-am ridicat pe virful piciorului sting, ( cel ramas jos ) incercind totodata sa pun piciorul pe scaun.Am simtit o durere violenta in muschiul gambei,posterior si am pus piciorul sting inapoi pe podea.Am crezut ca e un banal circel.Piciorul s-a tumefiat putin si ma doare muschiul.Ca sa fiu mai explicit ...ridicati-va pe virfuri si palpati muschii gambei ,o sa vedeti ca se contracta si in functie de constructia fiecaruia ,veti simti ca au oarecum forma si consistenta unel mingi de tenis.Ei ! ma doare destul de tare respectivul muschi si-mi limiteaza miscarile.Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat in afara celui de merge la medic acum de revelion,i-as fi recunoscator.An nou fericit tuturor.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Poate fi vorba de o tendinopatie, se pot aplica antiinflamatorii nonsteroidiene local sau sistemic (pe cale bucala), gheta local . Functie de zona afectata se pot purta orteza de genunchi, de glezna

Viorel

acum 12 ani

Multumesc d-na doctor Cristian.An nou fericit !

Florin

acum 9 ani

Buna ziua!In urma unei cazaturi de la inaltime am constatat ca muschiul gambei, din schema pe care m''''am uitat am inteles ca se numeste gastrocnemian...a ramas contractat...si afecteaza mobilitatea labei piciorului!in pozitia de mers simt o durere acuta in zona respectiva!va rog sa ma ajutati cu un sfat!va multumesc!