Durere metatarsian

Oase si articulatii

Postata de Bogdan A. cu 9 ani in urma.

Buna ziua ! Am o durere in capatul metatarsianului, mai exact la pernuta din talpa a degetului mare. Nu ma doare cand stau normal ci decat atunci cand apas pe el sau flexez degetul mare. Ma incomodeaza la mers si nu stiu ce sa fac. Durerea a intervenit brusc, dar in mers. Nu m-am lovit dar probabil ca am calcat pe vreo piatra mai mare fiindca drumul de pe strada mea e in constructie si e pietruit. Mentionez ca am aproape 18 ani ( urmeaza sa ii implinesc in august ), baiat, fac sala, dar nu fortez piciorul cu greutati suplimentare fiindca lucrez la aparate unde stau jos. Am o inaltime de 1.85 si aproximativ 75 76 de kg. Port 43 - 44. Aveti doua link-uri de poze cu locul unde ma doare ( este incercuit, punctele erau de la poza de pe internet) si o poza cu piciorul care ma doare ( piciorul meu ). Va rog frumos sa imi spuneti ce pot face pentru a calma durerile ( pastile, sa merg , sa nu merg, sa il leg, sa nu il leg ) fiindca stau intr-un oras mic si daca ma duc la spital mai mult ca sigur nu vor stii prea multe. Pana ajung la Bucuresti la un doctor specializat mai dureaza si vreau sa fac in asa fel incat sa nu agravez. Multumesc mult !

http://danyprivatechauffeur.co.uk/sfatulmedicului/loc.jpg
http://danyprivatechauffeur.co.uk/sfatulmedicului/DSCF0052.jpg

Raspunsuri (2)

Dr. Tarek Nazer

acum 9 ani

Buna seara
Nu va pot spune care e diagnosticul din ce a ti spus ca pot fi multe diagnostice si nunai pe baza examenului clinic ai paraclinic putem pune un diagnostic .
Insa va pot ajuta cu recomandari ce ajuta la reducere simptomelor :
1. Xefo 8 mg 1 cp la 12 ore 5 zile
2. Fastum gel local de 3 ori pe zi
3. Incaltaminte larga
Va astept cand veniti in Bucuresti pentru evaloare completa
Dr Tarek Nazer
Medic specialist ortopedie si traumatologie
Www. Consultatieortopedie.ro

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Imi permit sa intervin dupa postarea distinsului coleg, fiind vorba chiar despre domeniul (ultra-specialitatea) de care ma ocup (chirurgia ante-piciorului).
Cel mai adesea durerea descrisa se suprapune fracturii sesamoidului medial (similar sesamoidului bipartit simptomatic).
Un asemenea diagnostic (de altfel, destul de grav prin consecinte/sechele) necesita un tratament adecvat (pantof terapeutic care impiedica atat flexia dorsala a halucelui, cat si sprijinul direct pe articulatia metatarso-sesamoidiana), dar mai ales reducerea drastica a solicitarii piciorului (mers pe distante minimale).
Diagnosticul necesita atat un examen clinic de finete, cat si radiografii in incidente specifice sesamoidului medial).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior