durere metatarsian

Oase si articulatii Necroza aseptica

Postata de Nicullae cu 10 ani in urma.

salut; IN urma RMN ului am primit un diagnostic foarte elaborat ;;Necroza aseptica epifiza,distala metatarsian1,cu deviatie in valgus al halucelui Pana reusesc sa primesc un tratament pot aveti niste sfaturi Mulumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Va raspund punctual:
- eu personal nu am intalnit acest diagnostic in cariera mea, desi ma ocup de acest domeniu de peste 10 ani. Evident, in medicina nimic nu este imposibil.....
- in chirurgia ante-piciorului RMN are o valoare minimissima, cel mai adesea dand rezultate fals-pozitive (leziuni acolo unde nu exista, de fapt);
- situatia se cuantifica prin examen clinic si rarissim este nevoie de o radiografie.
- nu am inteles tocmai elementele esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior