durere mana

Oase si articulatii

Postata de abi_tlro cu 12 ani in urma.

acum 5 luni m am lovit mai violent la mana dreapta (deasupra cotului si in monturile mainii drepte).a urmat si o perioada in care am solicitat foarte mult mainile (mi am schimbat locuinta deci am avut de carat,frecat..)..de atunci ma doare in continuare la efort si in momentul in care fac miscari de rasucire a mainii..nu am nicio fractura pt ca am facut o radiografie in acest sens..am luat o scurta perioada niste antiinflamatorii si nu ma mai durea.dar cum am intrerupt durerea a revenit.mentionez ca s o persoana activa si sportiva (alerg 4 km zilnic si mai fac si cateva miscari cu gantere de 1kg)in stare de repaos ma doare zona doar daca apas..dar la efort sau rasucire ma doare.poate mi am tumefiat ligamentele sau tendoanele..astept cu nerabdare un rasp de la dvs si un sfat cum as putea ajuta mai eficient la insanatosirea zonei.multumesc frumos anticipat.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Nu se intelege clar ce zona va doare (din descrierea dvs, deasupra cotului, monturile mainii drepte? sau poate mainile- dar ce incheieturi?)
E posibil sa fie o afectare a tendonului bicipital in urma eforturilor repetate de ridicare a greutatilor (flexia antebratului pe brat), in acest caz sa utilizati niste antinflamator topic (unguent) pentru o absorbtie locala mai buna.

abi_tlro

acum 12 ani

corect.am descris lovirea si am lasat in aer locul dureros.deci ma doare deasupra cotului..acolo simt durerea la orice miscare.daca mi si recomandati un unguent anume v as fi recunoscatoare.nu de alta dar sa nu las la altitudinea cunostintelor farmacistei unguentul cu pricina.multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.