durere la un muschi pe coapsa

Oase si articulatii

Postata de Andriescu Radu Constantin cu 11 ani in urma.

Mergeam la antrenament la fotbal si dupa o serie de lovituri puternice spre poarta de la distanta in jur la 27m am simtit o durere pe coapsa piciorului din fata si cind merg si alerg nu ma doare,dar numai cind incerc sa lovesc earasi mingea.Cind pun mina pe muschi simt ca parca am o umflatura si este tare ce o apas si nu ma doare,dar numai in momentul ce lovesc,ce poate fi si va rug ajutatima daca stiti ce poate fi ca nu mai pot sta acasa fara fotbal:(:(:(
Ajutor!
Merci anticipat:)

Raspunsuri (10)

Andriescu Radu Constantin

acum 11 ani

Ajutatima va rog!
:(

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o ruptura musculara. Daca se adevereste, singurul tratament imaginabil consta in repaus sportiv absolut pentru 2-3 luni si evitarea eforturilor profesionale si domestice.
Desigur ca numai o examinare clinica la ortoped poate solutiona problema diagnosticului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Andriescu Radu Constantin

acum 11 ani

Multumesc mult domnul Uscatu,dar dc eu pot sa alerg sa merg si nu simt dureri,dar numai in cazul cind lovesc ma doare?:)
Poate fi asa ceva?

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Poate fi o ruptura musculara, dar poate fi si o simpla contuzie, insotita de un hematom.
Desigur ca numai o examinare clinica la ortoped poate solutiona problema diagnosticului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Andriescu Radu Constantin

acum 11 ani

Merci mult:)

Andriescu Radu Constantin

acum 11 ani

Dar ce metode de lecuire imi poti recomanda?:)

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

V-am raspuns intr-un comentariu precedent: singurul tratament imaginabil consta in repaus sportiv absolut pentru 2-3 luni si evitarea eforturilor profesionale si domestice.
Nu poate fi vorba nici despre medicamente, nici despre unguente, nici despre proceduri (sunt inutile).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Andriescu Radu Constantin

acum 11 ani

Merci mult!

cojocaru ionut

acum 10 ani

Salutare...aceeasi problema o am si eu.La un antrenament acum un an..mi s-a intamplat aceeasi chestie.am facut repaus mai bn de 7 luni si inca exista problema asta cand sutez in minge.ce as putea face?mi s-a confirmat faptul ca dupa ruptura musculara suferita muschiul s-a cicatrizat.ruptura musculara a fost de 7 cm lungime si 2,5 cm diametrul..se poate face ceva pentru a repara muschiul?tin sa precizez ca am facut recuperare cu fizioterapie,ultrasunete,bai galvanice,insa,fara rezultat.Astept o indrumare.Multumesc!

Daniel

acum 8 luni

Deci nu sunt singurul cu aceasta problema, doar cand sutez se declanseaza,,, poi dupa 2,3 zile e okay,, dar cand joc si sutez e dezastru,, si am stat si 8 luni in pandemie,, fara sa joc,, nu am avut rupturi,, ma doare exact intre picior si abdomen spre shold,, poi se duce durerea pana in genunchi,, se intampla dde 3 ani,, am fost ieri la un medic,, a zis ca ceva la croitor,, sa fac niste exercitii,, si ne vedem in 5 saptamani,, poi daca tot asa e,, o sa ma trimita la raze