Durere la nivelul calcaielor

Oase si articulatii Fasceita plantara

Postata de Aura_M cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

In perioada sarcinii am luat foarte mult in greutate (40 kg) si am ajuns la 120 kg. In ultimul trimestru de sarcina au inceput sa ma doara foarte tare calcaiele cand calcam si genunchii, ma asezam si ma ridicam foarte greu de pe scaun si . Dupa ce am nascut, durerea de la nivelul genunchilor s-a diminuat considerabil, mai ales ca am si slabit (in 2 ani - 40 kg).
Problema este ca am ramas cu durerea de la calcaie. Dupa o perioada de repaus, mai ales dimineata cand cobor din pat, abia pot sa merg. Am dureri foarte mari in zona calcaielor iar durerea radiaza pe picior in sus.
Imi puteti spune, va rog, ce investigatii ar trebui sa fac si, eventual, sa-mi recomandati un medic?
Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Aura_M

acum 12 ani

Am uitat sa mentionez ca sunt din Iasi

Iuli

acum 12 ani

Este necesar un consult la un reumatolog si eventual la un ortoped.

LETITIA144126

acum 12 ani

cu siguranta consult la ortoped, eventual cu RMN la aparat special musculo-scheletic
dupa simptome, puteti avea fasceita plantara, mai ales daca aveti picior plat