durere la degetele mainilor

Oase si articulatii

Postata de teo79 cu 12 ani in urma.

buna ziua.am 32 ani si am cam de 2 luni dureri la degetele de la maini, mai exact la articulatii. am facut o radiografie a mainilor, dar nu a evidentiat vreo problema a articulatiilor.totusi cand ma trezesc dimineata, fara miscare nu pot sa le indrept.am facut si analize: vsh, aslo, fibrinogen, ca, mg si au iesit in limite normale.poate ma puteti ajuta cu un sfat. va multumesc.

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs se poate pune problema existenţei unei forme incipiente de boală reumatică. Ar fi indicată determinarea factorului reumatoid şi căutarea vreunui focar infecţios pentru artrită reactivă.

Toma Maria

acum 8 ani

Buna ziua. Am 52 de ani si vreau sa va intreb de ce atunci cand tin mainile ridicate( ma pieptam, intind rufele pe sarma, curat geamurile,etc) ma dor si nu le pot tine mai mult timp in sus. Am senzatia ca imi pica mainile din umeri. Va multumesc.

Georgescu Marius Lucian

acum 8 ani

Am 79 ani si de cateva saptamani articulatile degetelor mijlociu si inelar de la mana dreapta au o mobilitate redusa si putin dureroasa. Cand ma trezesc dimineata, fara miscare le indrept cu greutate si o jena accentuata. Daca le fortez degetele isi capata partial mobilitatea. Ce se intampla cu degetele si daca ma puteti ajuta cu un sfat. Multumesc.

Utilizator11703448061

acum 4 luni

Buna seara,
Ati descoperit intre timp care a foat problema? De un an jumatate ma confrunt cu aceeasi problema, analizele si radiografiile sunt bune, dar niciun doctor nu a gasit ce anume imi cauzeaza aceste dureri si bineinteles ca nu am gasit niciun tratament.