durere la coapsa

Oase si articulatii

Postata de membru272842 cu 9 ani in urma.

buna seara! Ma lovit cineva la fotbal la coapsa de la piciorul stang acum 3 saptamani si abia mai puteam merge. mi-am pus gheata a doua zi si mi-a aparut o umflatura la nivelul genunchiului, m-am dat cu creme dar degeaba pentru ca tot ma doare.umflatura mi sa retras dar ma doare si nu pot sa indoi genunchiul cand incer sa il indoi simt un nodul la coapsa. Oare am ruptura de muschi sau vreun hematom?? Ceva remediii????

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Nu se pune problema de medicamente, unguente, injectii sau similare.
Orice remediu este prescris in functie de examenul clinic local, practicat de catre specialistul in artroscopia genunchiului.
Este o problema de tip mecanic (leziune de menisc, leziune ligamentara, osoasa, cartilaginoasa, capsulara, musculara etc etc).
Prin urmare, trebuie sa va adresati specialistului in artroscopia genunchiului, in vederea unui examen clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

membru272842

acum 9 ani

va multumesc pentru raspuns!
si asta este ceva grav? daca problema este de tip mecanic nu se vede nimic la raza? pentru ca mi-am facut o raza si mi sa spus ca nu am nimic. la un medic ortoped e bine daca ma duc la o consultatie? pentru ca la un specialist in artroscopia genunchiului nu este in zona in care sunt.
multumesc inca o data!

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Diagnosticul este bazat eminamente pe examinarea clinica, practicata de catre ortopedul specializat in artroscopia genunchiului (radiografia nu este utila si nici relevanta in acest caz).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior