durere la coapsa

Oase si articulatii

Postata de cu 11 ani in urma.

Buna ziua ,intr-o zi la antrenament am simtit o durere la coapsa ( in fata) dupa un sut aceasta a fost suportabila asa ca am continuat cu antrenamentul |durerea apare atunci cand sutez nu si cand fug| cand am ajuns acasa a fost cam umflata coapsa am pus gheata , zile sa dus umflatura tretap dupa 2 zile,dupa 6 zile inca ma mai doare foarte foarte putin daca apas tare in acea zona ,va rog frumos sa-mi raspundeti trebuie sa ma recuperez repede

Raspunsuri (11)

Cabinet Lacrima Naturii

acum 11 ani

Va recomand un masaj medical si cateva sedinte de reflexoterapie.Daca aveti intrebari le asteptam

Mehes Richard

acum 11 ani

Bine dar mai exact ce probleme am?

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Este posibila existenta unei rupturi musculare.
O examinare clinica la ortoped va elucida diagnosticul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Mehes Richard

acum 11 ani

Buna seara!
Multumesc de raspuns, daca am o ruptura musculara ce tratament exista si in cat timp costa vindecarea?

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Buna seara!
Tratamentul este fie chirurgical (ruptura completa, dezinsertie etc), fie functional (repaus relativ 6-8 saptamani fara efort).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

acum 11 ani

Daca ar fi ruptura completa as mai putea calca pe picior?

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Da, puteti calca pe picior, fiind afectata numai extensia activa.
Nu trebuie sa neglijati, prin urmare va sfatuiesc sa consultati un ortoped intr-un interval de timp rezonabil (de ordinul a 1-2 zile).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

acum 11 ani

Dar nu ma doare cand alerg ,urc scarile in viteza cand ajung acasa si nu ma doare, ar putea sa treaca de la sine dupa 1 luna pauza de la fotbal si alte sporturi?

Dr. Marius Uscatu

acum 11 ani

Nu are nici o legatura cu durerea: cel mai adesea ruptura tendonului calcaneean (arhaic, "achilean") sau a celui rotulian sau cvadricipital nu se insotesc de durere.
Nu trebuie sa neglijati, prin urmare va sfatuiesc sa consultati un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

ovy

acum 11 ani

Sal,sa rezolvat problema ti-a trecut durere(cand lovesti mingea) k am si io o prob asemanatoare ,sa intamplat la fotbal can am tras in mingie cam de 2 sapt si ni mai imi trece....nu mai am forta in picior deci nu pot suta in minge in rest pot alerga ..mai usurel cei drept ....as vrea sa stiu c tratament ai luat ms
[email protected] daca esti bun si vrei sa ma ajuti si p me sall

Marius Ionut

acum 9 ani

Acum cateva luni cand am sutat in minge am simtit o durere la coapsa . Mi-am dat cu ketonal , lioton ,diclofenac si diflex si a inceput sa nu mai ma doara ,dar tot e putin umflat muschiul . M-am dus la fotbal din nou si nu mai m-a durut ,dar dupa mi s-a umflat si cand mergeam il simteam amortit . Si de o luna nu mai m-am dus la fotbal .Si acum cateva zile am alergat sa prind axi si simteam muschiul amortit .Ce pot sa fac ca sa-mi treaca mai repede ? Cred ca este vorba de o ruptura , medicul mi-a spus sa mai stau o luna cel putin. Sfatu dumneavoastra care este ?