durere in sold

Oase si articulatii

Postata de roan cu 12 ani in urma.

Bunaziua,am 35 de ani,si ma confrunt cu o problema de mai bine de zece ani,la orice miscare mai brusca a piciorului stang ,simt in incheietura soldului cum sare parca ceva si se aude ceva parca ar fi o incalecare de os pe os ,nu troznituri cum se intampla de regula la coloana,Daca stau culcata pe spate si ridic piciorul la saizeci de grade ,cand il las jos simt incalecarea asta si zgomotul acela ma sperie.Ziua simt doar o amorteala,insa noaptea daca dorm pe sold simt durere mare si arsura.va rog sa ma ajutati.Va multumesc,

Raspunsuri (2)

victoras

acum 12 ani

Ar putea fi o afectiune a articulatiei soldului(coxo-femurala) denumita coxartroza.O radiografie ar fi de folos in lamurirea naturii durerii.Si neaparat un consult la ortoped pt. indicatii terapeutice.Nu amina pt. ca o asemenea boala trebuie tinuta in control.Lichidul hyaluronic poate da senzatia de frecare os pe os. De fapt chiar asta si este!!!Daca vrei sa ma tii la curent cu investigatiile da un sms la 0766-747-284 sau lasa adresa e-mail.!!!.Sanatate!!

mary

acum 10 ani

buna.am si eu o problema de genul...imi pocnesc si mie soldurile in special cand stau mai mult timp intrun loc...nu simt niki o durere dar in schimb zgomotele produse de sold sunt tot mai dese... ar trebui sami fac griji?tin sa mentionez ca am doar 20 de ani...ce analize ar trebui sa fac?va rog un sfat