Durere in calcai ?

Oase si articulatii

Postata de Valentina Ogararu cu un an in urma.

Buna ziua. Sunt o femeie de 43 de ani și 63 kg. Am un jobb care implica mult mers și stat în picioare .Durerea in calcai apare doar la urcarea scărilor sau coborâre . Am deseori și durere de picioare și nu știu exact ce fel de încălțăminte pentru interior as putea purta pentru un confort mai bun. Pe piața sunt extrem de multe genuri care promit dar ..ce sa aleg. Și pentru durerea de calcai ce este de făcut? Va mulțumesc pentru răspuns .

Raspunsuri (1)

Dr. Marius Uscatu

acum un an

Buna ziua,
In peste 99% din cazuri aceasta durere este datorata efortului fizic excesiv.
Prin urmare, puteti incepe cat mai logic, prin reducerea de 3-4 ori a efortului (stat in picioare, mers pe jos).
Desigur ca pot exista si alte cauze, de pot fi decelate in timpul examinarii clinice directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului