durere in calcai

Oase si articulatii

Postata de Vladx123x cu 8 ani in urma.

buna ziua, de fiecare data cand joc fotbal cu amici mei.na dor calcaiele ca si cum asi calca pe cuie,vreau sa spun ca nu ma doare osu ci carnea calcaiului,daca calc pe zona aceea pur si si simplu zici ca ma inteapa,ma doare numai daca alerg .

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Buna ziua!
Pentru inceptu, trebuie sa intelegeti ca foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru membrul inferior, determinand distrugerea articulatiilor, tendoanelor, ligamentelor etc
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale etc.
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Vladx123x

acum 8 ani

Pentru inceput,sunt elev la o scoala postliceala de asistent medicali,spoturi practice nu am facut doar joc fotbal cu amici mei in weekend nimic mai mult,am 1,85 inaltime,si cam vreo 75 kg cu aproximatie,sunt baiat am 20 de ani,alte antecedente traumatice nu am nu am suferit de nimic,precizez ca nu mi sa mai intamplat aceasta durere,mie imi place sa alerg de de mic...va multumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

Atat foot-ball-ul cat si jogging-ul provoaca supra-solicitarea aponevrozei (fasciei) plantare, care "protesteaza" prin durere.
Atitudinea de urmat este logica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Vladx123x

acum 8 ani

Cum as putea remedia aceasta durere,?? trebuie sa ma duc la un control?

Dr. Marius Uscatu

acum 8 ani

V-am explicat de doua ori: durerea este determinata de agresiunea provocata de foot-ball si de jogging asupra structurilor anatomice ale retro-piciorului (asupra aponevrozei plantare).
Exista un singur tratament, si anume cel naturist: evitati eforturile care agreseaza structurile anatomice ale retro-piciorului.
Atitudinea de urmat este logica si 100% naturista.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior