durere in calcai

Oase si articulatii

Postata de cristiana* cu 9 ani in urma.

Am cazut ieri de la o inaltime de 2-3 metri cu toata greutatea(50 kg)direct in calcai si nu mai pot sa calc deloc pe picior ,putin sa umflat si am o vanataie pe calcai.Ar trebui sa merg la medic sau o sa treaca de la sine?

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Este vorba despre o urgenta, existand probabilitatea de 99% a existentei unei fracturi calcaneene.
Se impune o radiografie si apoi obligatoriu un computer-tomograf (nu RMN!!!!!), iar pana la precizarea diagnosticului nu trebuie sa atingeti solul cu piciorul afectat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

cristiana*

acum 9 ani

Multumesc de ajutor, am sa merg la control.Nu pot sa ating nimic cu piciorul ca ma doare.de umblat nici nu se pune problema,chiar si cand stau in pat ma sageata o durere in calcai.
O zi buna, multumesc !