Durere groaznica de genunchi!

Oase si articulatii

Postata de maria1995 cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
In urma cu aproximativ 4 luni am facut intindere de ligamente la genunchi din cauza ca am facut prea mult sport. Am fost la medic si mi-a dat o alifie + niste calmante. Am avut dureri groaznice in zona genunchilor timp de 2 saptamani dupa care durerea a incetat urmand sa mai apara doar cand umblam prea mult pe jos. Sport nu am mai facut cam timp de 2 luni iar cand am inceput dinou (cam 10 minute pe zi), dupa 2 zile au inceput dinou sa ma doara genunchii ceea ce m-a determinat sa renunt la sport. Am mai incercat de cateva ori sa ma reapuc dar tot asa mi s-a intamplat. De cateva zile am inceput dinou cam 10-20 de minute pe zi si m-a luat o durere groaznica. Ce ar trebui sa fac? Ar trebui sa merg dinou la medic? Tin sa mentionez ca nu am facut altfel de sport in afara de aerobic. Ar putea fi ceva grav? Mi se pare ca deja a trecut destul timp de la incident... Doctorul spunea ca trebuie sa iau pauza de la sport doar o luna. Va multumesc pt. atentie si astept un raspuns cat mai repede!

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 10 ani

Buna seara!
Faptul ca efortul este urmat de durere arata clar doua aspecte:
- efortul pe care l-ati practicat pana acum a fost exagerat, asa dupa cum bine ati precizat;
- starea actuala a articulatiei va interzice efortul sportiv, asa cum ati remarcat deja.
Prin urmare, trebuie sa tineti cont de simptome (semnalele dureroase trimise de articulatie sunt sugestive) si sa nu fortati articulatia prin eforturi sportive.
Este evident ca o examinare clinica la specialistul in artroscopia genunchiului poate fi salutara si mai ales indispensabila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Eugenia

acum 10 ani

Bună ziua. Îţi recomand gelul cu siliciu organic al firmei Silicium din Spania. Funcţionează perfect pentru problema pe care o ai, pentru că produsele sunt special concepute pentru sportivi. Dacă vrei să afli mai multe detalii, intră pe www.silicium.com sau contactează-mă la [email protected] şi îţi explic eu mai detaliat.
Ţi-l recomand cu încredere pentru că chiar funcţonează. Cunosc sportivi din Spania care au avut anumite probleme articulare şi cu ajutorul acestor produse au reuşit să se recupereze. Găseşti chiar şi pe net cazul lui Juan Nuñez, sportiv ce participă la triatlonuri.