Durere genunchiului operat de menisc

Oase si articulatii

Postata de Ioanam05 cu 9 ani in urma.

Buna seara.In urma cu 10 luni am suferit o interventie de meniscectomie la genunchiul stang.Am facut recuperare medicala imediat dupa operatie si acum o luna am repetat recuperarea medicala.Dupa terminarea recuperarii am continuat sa fac acasa exercitile pe care mi le-a zis kinetoterapeutul.Acum 3 zile nu am mai avut forta in genunchi si era sa cad.Azi am observat ca genunchiul este umflat in zona operatiei , ma doare ,zvacneste iar când pun mana pe genunchi se simte ca un lichid .
De la ce poate fi aceasta durere ?

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Exista o multitudine de cauze...
Din pacate, nu am reusit sa inteleg tocmai amanuntele esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 9 ani

Imi pare rau ca nu am specificat.Am 19 ani , 56 kg (am slabit intr-o luna 4 kg) , 1,65 m.Nu am mai facut sport dupa operatie decat exercitile care mi-au fost recomandate de kinetoterapeut.La doua zile fac aproximativ 10-15 minute pe bicicleta de fitness.In urma cu cateva zile am simtit o durere la operatie in timp ce pedalam urmata de o senzatie de blocaj.
In urma cu 2 saptamani am inceput sa fac promotii (stateam cate 6 ore in picioare) iar când ajungeam acasa genunchiul eram umflat si aveam niste dureri destul de puternice incat ma apuca tremuratul si care cedau doar cu Nurofen express forte de 400.
De 2 zile genunchiul este umflat si doare in zona operatie, se simte ca un lichid in interior si zvacneste.
De la ce poate fi ?

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Este greu de precizat fara o examinare clinica directa.
Poate fi vorba despre o leziune de menisc, cauzata de efortul sportiv sau profesional excesiv.
Trebuie sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 9 ani

Multumesc pentru raspuns.