durere genunchi

Oase si articulatii

Postata de go cu 9 ani in urma.

Bună seara, în urma unei lovituri am dureri de genunchi, nu pot sa întind piciorul, nu pot sa stau ghemuit, nu pot sa îndrept piciorul și nu pot sa mă sprijin, exista posibilitatea sa am fisura?
MULȚUMESC

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna seara!
Nu exista notiunea de """fisura"""".
Poate fi o leziune osoasa, cartilaginoasa, tendinoasa, ligamentara etc.
Se impune o examinare clinica la specialistul in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

go

acum 9 ani

Multumesc.
Durerea persista din luna august 2014, am purtat fasa o perioada, am folosit unguent si am luat un antiinflamator la recomandarea medicului, dar tot nu a trecut durerea doar s-a mai ameliorat, trebuia dupa terminarea tratamentului sa merg la control in cazul in care tot mai aveam dureri, dar sunt oamenii care lasa sanatatea pe ultimul loc si printre aceia sunt si eu, nu am mai fost.
Mihaela.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Nici un unguent sau antiinflamator nu va poate ajuta in cazul unei leziuni meniscale, cartilaginoase, ligamentare sau osoase.
Se impune, evident, o examinare clinica la specialistul in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

go

acum 9 ani

Multumesc

Lipoiu Adina

acum 9 ani

Buna ziua, de vreo 2 luni ma doare un genunchi foarte rau ,cred ca l am sucit posibil cand am alunecat.Acum o luna am stat cu el in gipsdeoarece ma durea.Degeaba ca durerea e la fel nu pot sa l intind sa l indoi prea mult, degeaba dau cu creme si calmante.Merg schiopatand, si cand ma apas nu ma prea tine genunchiul.Ce pot face? Multumesc

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detalii relevante
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior