durere genunchi

Oase si articulatii

Postata de tzarualex cu 12 ani in urma.

joc tenis de masa și la unele lovituri lovesc puternic cu piciorul stâng in podeaua de lemn de la sala. Joc de vreo 4 ani. Și săptamana trecută mă indreptam spre o minge care se indepartase de masa. Mergeam normal ca pe strada. Am simtit o durere in piciorul cu care lovesc podeaua. Durerea era mai jos de genunchi. Nu am luat-o in seama. Insa după un minut mi am dat seama ca nu mai pot juca deoarece era deranjanta. Acasa ma durea dar suportanbil. Specific faptul ca atunci când nu puneam piciorul in pamant nu aveam nicio durere iar cand il indoiam de asemenea nu erau probleme. Seara deja aveam teama sa pun piciorul in pamant. Nu mi s-a umflat. A doua zi am stat la pat si am mers prin casa. Nu erau probleme. A treia zi m-am departat de casa cam 300 m și iar au inceput durerile. Durerea este sub genunchi pe partea din dreapta fata. Am vorbit cu cineva și mi a recomandat arcoxia de 90. Iau de 3 zile ma simt bine insa tot simt o problema acolo. Astept sfaturi. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

din cate inteleg in urma unui pas normal cu piciorul stang si nu in urma unei suprasolicitari sau lovituri a aparut o durere la nivelul gambei fara sa apara alte modificari in acea regiune. puteti preciza daca aceasta durere este la nivelul osului sau la nivelul musculaturii?
oricum ar fi, in cazul in care aceste dureri nu cedeaza in cateva zile trebuie sa va prezentati la un medic ortoped pentru mai multe investigatii, cel mai probabil o radiografie daca durerea este de origine osoasa... mai ales deoarece nu puteti lua arcoxia pentru o perioada indefinita de timp, acesta fiind un antiinflamator puternic, care poate avea si efecte adverse.
in afara de aceasta durere la nivelul piciorului, mai aveti si alte simptome? sau durerea sa mai apara si in alte regiuni ale corpului?

va urez o zi buna