Durere genunchi in timpul mersului

Oase si articulatii

Postata de Ioanam05 cu 9 ani in urma.

Buna ziua.In urma cu 3 saptamani , dupa ce m-am plimbat o ora si jumatate am simtit o durere puternica pe partea laterala a genunchiului cam la 6-8 cm sub rotula.Din cauza durerii nu am mai putut merge pentru cateva minute .Cand am reluat mersul , fiecare pas era dureros si genunchiul era instabil.
Duminica dupa ce am alergat 5 metri am simtit aceiasi durere , genunchiul "ma ustura ", se simtea ca si cum " se smulge ceva" si ma doare la fiecare pas.
Mentionez ca in urma cu un an am suferit o meniscectomie partiala.
De la ce ar putea fi ?

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai elementele capitale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate in ultimii ani, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 9 ani

Buna seara.Imi pare rau ca nu am specificat.Am 20 de ani, 59 kg, 1.la 67 m , am lucrat ca promoter (imparteam flyere stradale indiferent de vreme,stateam 4 ore in picioare), in urma cu un an am suferit o meniscectomie partiala .Durerea se afla la 6 cm sub rotula pe partea laterala spre interior.Genunchiul ma durea , era senzatia de " smulgere" la fiecare pas , mi s-a umflat , "zvacnea" si era instabil.

Dr. Marius Uscatu

acum 9 ani

Suferinta este determinata de efortul exagerat, pe fondul vechii meniscectomii.
Trebuie sa intelegeti ca, dupa meniscectomie, genunchiul nu mai poate fi "normal", nu mai poate fi solicitat ca inainte.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Ioanam05

acum 9 ani

Multumesc pentru raspuns.