durere gamba piciorul drept

Oase si articulatii

Postata de membru239839 cu 11 ani in urma.

buna! ma nunesc Oana si am 38 de ani. De un an am observat la gamba o denivelare parca nu mai exista tesut in zona aceea iar acum mai nou a inceput sa ma doara, o durere continua. Unde sa merg si ce analize sa urmez?? ms frumos.

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pentru inceput puteti consulta un medic internist sau medicul de familie pentru evaluare.

Serediuc Anca

acum 11 ani

Posibil sa ai tromboflebita. Exact aceleasi simptome le-am avut si eu. Poti sa folosesti din farmacii TROMbOSTOP unguent sau Bromelaina (o puteti gasi pe situl ekilibrium .ro)

dan

acum 10 ani

Buna ziua.. am jucat fotbal si in timp ce alergam am simtit o durere in gamba piciorului drept si nu am mai putut sa ma sprijin pe picior.. am fost la medic spunindu-mi ca am ruptura de muschi, mi-a bagat piciorul in ghips pentru 14 zile,, da nu lam suportat decit 7 zile,, am scos ghipsul si acum nu mai pot calca pe el deloc....mai exista o alta posibilitate de refacere.. nu stiu cu exercitii,, unguient,... si daca se mai reface muschiul.. macar sa pot merge ca de jucat fotbal no sa mai joc.. multumesc anticipat..

membru239839

acum 10 ani

ms frumos pt raspuns, Dan.

Radu

acum 10 ani

Buna Dan,

Cum esti cu piciorul? Dupa cat timp si-a revenit? Si eu am aceeasi problema ... si dupa o saptamana jumatate nu da semne ca ar fi mai bine.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este important sa aveti un diagnostic cert, de aceea este recomandat sa efectuati o ecografie musculo-scheletala sau RMN pentru a vedea daca este vorba de o ruptura musculara sau nu. Astfel veti afla daca va fi nevoie de interventie chirurgicala sau este suficienta doare recuperarea medicala.

dan

acum 10 ani

diagnosticu este ruptura partiala tendon achilian, doctorul mi la pus in ghips.. atela gipsata pentru 14 zile... este posibil sa se prinda fara a se face operatie...multumesc anticipat