Durere dupa vindecare deget rupt ?

Oase si articulatii Operatie ortopedica

Postata de REDU cu 7 ani in urma.

In urma cu 3 luni am avut un incident in casa, eram la calculator in camera mea si am auzit galagie in cealalta camera si din graba am fugit spre usa si am dat cu piciorul stang intr-un corp mai mic si mi sau umflat cele 3 degete mici si la unul din degete osul a fost fisurat .

Am fost la UPU Ortopedie si mi-au facut radiografie si mi sa spus sa tin degetele apropiate cu tifon ca exista o mica fisura la os si ca nu necesita sa fie pus ghips, degetul mi sa vindecat dar am mici dureri cand este frig afara, sau sunt obosit , sau este cald !

Ce sa fac ?

Mersi.

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu

acum 7 ani

Buna ziua!
Raspunsul depinde, evident, de tipul leziunii initiale: ce oase au fost fracturate, metatarsiene sau falange?
De asemenea, edemul (umflarea) piciorului depinde si de datele D-voastra personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, vasculare etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

REDU

acum 7 ani

Diagnosticul primit este - FRactura baza falanga proximala deget V picior stg. si tratament Evitarea eforturilor fizice 3-5 zile comprese reci locale , incaltaminte cu talpa tare , am 32 de ani, 2.05 inaltime si 115 kg ,ocupatie la birou +deplasari pe teren la clienti si lucrez ca si Economist .

Dupa ce am avut patania degetul mic era rosu apoi vanat si ma durea , durerea a tinut 4-5 zile dupa care mi-am revenit .

Cu stima.